Дністровський регіональний ландшафтний парк розпочинає свою історію 15 липня 1993 року. Цього дня Івано-Франківська обласна рада ухвалила рішення про необхідність охорони унікальних природних комплексів Придністерського Опілля та Покуття площею 19 656 га і надання території статусу «регіональний ландшафтний парк». Відтоді новостворений об’єкт увійшов до складу природно-заповідного фонду України та почав виконувати дві основні функції для громади, мандрівників і науковців: рекреаційну та природоохоронну.
Парк став притулком для дикої флори і фауни, тут під охороною перебувають численні популяції рідкісних, реліктових, ендемічних видів рослин і тварин. Хоча наукові дослідження із вивчення біоти Придністер’я лише розпочато, однак зібрані відомості уже свідчать про колосальний рівень біорізноманіття (439 видів тварин, 856 видів вищих рослин).

На території Парку є:
– унікальні природні об’єкти й утворення (травертинові водоспади, Одаївський карстовий печерний комплекс);
– тут виявлено понад 500 пам’яток археологічних культур від часів середнього палеоліту і до ранньослов’янської епохи:
– 35 печер та гротів,
– 31 пам’ятка архітектури (Чернелицький та Раковецький замки, сакральні споруди, збудовані протягом XVIII–XIX століть);
– 8 сільських музеїв тощо.

Як рекреаційна та природоохоронна установа Парк отримав друге дихання у 2017 р. зі створенням комунального підприємства, підпорядкованого Івано-Франківській обласній раді, призначенням на посаду директора Михайла Івановича Ковтуна і найменуванням Парку на честь героя України Сергія Дідича.
З того часу на території Парку активно розвивається туристична, еколого-освітня та наукова діяльність.
Робота Дністровського регіонального ландшафтного парку зосереджена на таких напрямах:
– природоохоронна діяльність – збереження та відновлення біотичного і ландшафтного різноманіття, моніторинг та підтримання популяцій рідкісних видів живих організмів;
– наукові дослідження з вивчення біоти, природних комплексів і ландшафтного різноманіття Парку та динаміки об’єктів неживої природи;
– екологічний моніторинг стану навколишнього природного середовища;
– підтримання загального екологічного балансу річки Дністер;
– організація та проведення еколого-освітніх заходів, підвищення обізнаності місцевого населення та відвідувачів щодо основних засад функціонування природо-охоронних територій, необхідності та способів збереження біорізноманіття, скорочення рівня утворення відходів та поводження з ними;
– створення сприятливих умов для розвитку рекреації та туризму в природних умовах з дотриманням режиму охорони природних комплексів та об’єктів;
– популяризація та збереження цінних історико-культурних об’єктів.
Основною метою діяльності Дністровського регіонального ландшафтного парку є розвиток рекреаційної сфери у поєднанні з охороною природи та збереженням біорізноманіття.
Завдяки натхненній роботі директора Парку Михайла Ковтуна та адміністрації наша мрія починає реалізовуватися – відвідувачі Парку не лише мандрують хвилями Дністра, заглиблюються в надра Землі карстовими печерами та опановують небесні простори на крилах парапланів, а й захоплено спостерігають за птахами, беруть участь у пошуку популяцій рідкісних видів рослин, допомагають очищати береги та струмки від сміття. З кожним роком Парк все більше перетворюється на куточок, де природа і людина живуть у злагоді.

Фото Ігоря Нагірного

Дністровський регіональний ландшафтний парк з гордістю носить ім’я людини, яка присвятила свою діяльність розвитку туристичного і рекреаційного потенціалу Придністерського Покуття, а життя віддала за незалежність країни – Героя України Сергія Дідича.

Сергій Васильович працював у різних сферах, однак серце його запалила ідея перетворення Дністровського каньйону у справжнє осердя туризму – друге за масштабністю після Карпатських гір. Він був першим, хто прокладав маршрути для сплавів Дністром, облаштовував зупинки і місця для відпочинку, розповідав про цей куточок природи на всеукраїнському і міжнародному рівнях.

Сергій Дідич брав активну участь у культурному житті регіону. Зокрема важливу роль він відіграв у створенні і популяризації центру молодіжного руху «Кузня Уніж». Він був серед волонтерів та ентузіастів, які перетворили занедбані будівлі колишнього колгоспу на комфортні та затишні приміщення, де сьогодні розташовано дитячі і молодіжні табори, творчі майстерні, дискусійні клуби, ковальська майстерня, кіноклуб, вишколи. А під відкритим небом проводять музичні фестивалі. Серед планів Сергія Васильовича було створення фольклорного фестивалю весільної музики «Дністровські ночі» на базі Чернелицького замку.

Сергій Дідич неодноразово закликав місцеве населення дбати про рідну природу, дотримуватися чистоти, виступав проти засмічення берегів Дністра, потічків і водоспадів. Акції з прибирання берегів, встановлення інформаційних стендів з правилами поведінки у Дністровському каньйоні, облаштування рекреаційних пунктів проводили у рамках проєкту «Золоте Руно – екотуризм вздовж річки Дністер» за підтримки програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерландів.

Скільки ще ідей, проєктів було в нього, скільки захопливих мандрівок чекали на цю непересічну особистість. Однак, коли у нашій державі розпочалися тривожні і трагічні події в Києві у 2013 р., його щире і героїчне серце не могло не відгукнутися. Сергій Васильович разом із дружиною Галиною Іванівною приєдналися до опору злочинній владі з перших днів Революції Гідності. Сергій Дідич був сотником Івано-Франківської сотні.
18 лютого 2014 р. Сергій Васильович Дідич загинув. За свою відвагу і відданість державі та побратимам був удостоєний найвищого звання – Герой України і нагороджений медаллю «За жертовність і любов до України».
Мрії та наміри Сергія Дідича втілюються у реальність: річка Дністер гостинно приймає відвідувачів з усього світу. Амбітні та інноваційні проєкти й ідеї розвиваються на теренах Покутського краю. Та ми не забуваємо, що серце туристичного Покуття забилося саме завдяки праці та натхненню Сергія Дідича.